• Zeleň

• ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY

jednoduché návody na EKOPOSTREKY  pripravila Maja Líšková (absolventka 2015)

o tom či je potrebné KŔMIŤ VTÁKY v zime sa dozviete z prezentácie Niky Szedlárovej (3.ročník)

o tom, čo sú BIOPOTRAVINY sa dozviete z prezentácie Niky Szedlárovej (3.ročník)

základné otázky a odpovede

ČO JE ZELEŇ?
          Všetky rastliny v mestských parkoch. Všetky rastliny v školskej záhrade. Všetky rastliny vo všetkých záhradách. Všetky rastliny v potokoch, riekach, jazerách i oceánoch. Všetky rastliny.
          NAČO NÁM JE ZELEŇ?

Nechodíš do parku ani do prírody? Neješ "burinu"? Napriek tomu by si ani ty nedokázal prežiť na Zemi bez rastlín! Prečo? Odpoveď je jednoduchá:

1. Rastliny sú tie organizmy, ktoré dokážu v procese fotosyntézy vyrobiť z anorganických látok látky organické. A tie potrebujeme my - ostatné organizmy (vrátane človeka) na výživu. My si totiž organické látky z anorganických vyrobiť nedokážeme. Aj ten najzarytejší "mäsotarián" potrebuje rastliny. Pretože vždy je niekde na začiatku rastlina, ktorú zje nejaký živočích (bylinožravec) a toho potom môže zjesť niekto ďalší (všežravec či mäsožravec alebo ten náš "mäsotarián).
          2. Fotosyntéza je úžasná aj v tom, že sa pri nej spotrebúva oxid uhličitý z okolitého vzduchu. A s týmto plynom, určite viete, máme v súčasnej dobe problémy.
          3. A ďalší dôvod, prečo sú rastliny dôležité: pri fotosyntéze sa do prostredia uvoľňuje kyslík. A to, že kyslík potrebujú takmer všetky organizmy na Zemi na dýchanie, vedia už hádam aj prváčikovia na základných školách.
          4. Viete, že ak by sme nechali pôdu dlhú dobu odkrytú - bez rastlín, tak by sa z tohto miesta počas sucha a vetra odviala a počas dažďov odplavila tá najúrodnejšia vrstva? A potom by sme z nej už len ťažko vytvárali znovu úrodnú pôdu.
          5. Ak by ste sa zamysleli, určite by ste našli aj ďalšie odpovede na počiatočnú otázku...
          PREČO JE POTREBNÉ CHRÁNIŤ PRÍRODU?

Tu snáď ani nie je potrebné odpoveď. Mnohé bolo zodpovedané v predchádzajúcich riadkoch.

Ale možno predsa:

Príroda je všetko okolo nás. A v konečnom dôsledku aj ten najmodernejší "smartfón" pochádza z prírody

(alebo aspoň suroviny na jeho výrobu).

Príroda (alebo jej súčasť) sme aj my ľudia.

Takže, ak chránime prírodu, chránime seba a svoje životy.