• Úspechy našich chemičiek

•

Dňa 11.4.2024 sa konalo v Nitre krajské kolo chemickej olympiády v kategórii B. Náročná súťaž sa skladala z teoretickej a praktickej časti a trvala 5 hodín. Žiačky 3.B triedy, Bianka Hűvösová a Rita Bicskeyová dosiahli výborné výsledky: Bianka sa umiestnila na 7. mieste a Rita obsadila 16. miesto. Obe žiačky sa stali úspešnými riešiteľkami súťaže. Ďakujeme žiačkam za vzornú reprezentáciu školy, a gratulujeme k dosiahnutým výsledkom.

• Deň kybernetickej bezpečnosti

• Dňa 16.4.2024 sme sa venovali kybernetickej bezpečnosti, bezpečnosti v online priestore so žiakmi našej školy. V spolupráci s OZ Preventista a špecialistom v oblasti informačnej bezpečnosti Ing. Jaroslavom Osterom sme zorganizovali interaktívnu prednášku pre žiakov školy. Prednášku sme si užili ako víťaznú odmenu za zapojenie našich žiakov do projektu "Nauč svoju babičku", ktorého vyhlasovateľom bolo OZ Preventista. Ďakujeme za odmenu a za množstvo užitočných informácií.

• 2. miesto v Okresnom kole floorbalu žiačok SŠ

• Žiačky našej školy sa dňa 27.3.2024 zúčastnili Okresného kola floorbalu žiačok stredných škôl v Leviciach.  Vo fyzicky náročnej súťaži a po vyrovnaných zápasoch obsadili krásne 2. miesto. Srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

• Deň európskych autorov

• Deň európskych autorov sa konal 25.3.2024. Bol to druhý ročník medzinárodnej oslavy európskej literatúry a podpory záujmu o čítanie pod záštitou Národnej agentúry Erasmus +.

Žiaci našej školy si pripravili rôznorodé zaujímavé a zábavné aktivity.

I.B - Hádaj, kto som? (opis literárnych postáv)

II.B - Popletené hádanky (Escape Room v knižnici)

III.B - Snehulienka v 8 jazykoch

IV.B - Tipni si, na akom si predstavení (divadelné scénky)

V.B - Kvíz z európskej literatúry, Čitáreň (aktívne čítanie), Záložka (nechaj odkaz v niekoho obľúbenej knihe), Preklad textu z/do anglického jazyka

Užili sme si tento deň zameraný na motiváciu mladých ľudí viac čítať. Európska komisia nás svojou výzvou inšpirovala zorganizovať zážitok spojenia kníh a vzdelávania a objavovať európsku literatúru v celej jej jazykovej a kultúrnej pestrosti.

• Uspeli sme v okresnom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín

• 21.marca 2024 sa v Leviciach konalo okresné kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Našu školu reprezentovali tri žiačky. Všetky získali pódiové umiestnenia a dve postup do vyššieho kola súťaže.

Umiestnenie:

Bianka Hüvösová /3.B/ - 1.miesto (poézia)

Sára Silvia Dobosová/2.B/ - 2.miesto (próza)

Rita Bicskeyová /3.B/  - 3.miesto (poézia)

Dievčatám srdečne blahoželáme! Bianke a Sáre držíme palce v krajskom kole.

• Úspešné krajské kolo Biologickej olympiády

• Dňa 20.3.2024 a 21.3.2024 sa konalo krajské kolo Biologickej olympiády v Nitre. Naše žiačky sa zúčastnili olympiády v dvoch katergóriách. V kategórií A pre 3. a 4. ročník gymnázia reprezentovali našu školu Veronika Štefaneková a Rita Bicskeyová. Veronika obsadila 4.miesto a stala sa úspešnou riešiteľkou a Rita skončila na vynikajúcom 3. mieste.

V kategórií B pre 1. a 2. ročník gymnázia sa zúčastnili Lara Šomlová a Eszter Horváth. Obe boli úspešnými riešiteľkami, Lara obsadila 4.miesto a Eszter sa umiestnila na vynikajúcom 3.mieste.

Gratulujeme k dosiahnutým úspechom a ďakujeme za reprezentáciu školy.

• eTwinning projekt

• SLOVENSKO  - BELGICKO - GRÉCKO - POĽSKO - ŠPANIELSKO

Náš tretí medzinárodný eTwinning projekt prebieha v spolupráci žiakov II.B a žiakov Belgicka, Grécka, Poľska    a Španielska. Téma nášho projektu je veľmi kreatívna. Píšeme spoločne príbehy v anglickom jazyku.

Po skončení projektu vám umožníme nahliadnuť do nášho sveta magických príbehov.

• Krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku

• Richard Cserman (4.B) sa v krajskom kole Olympiády v anglickom jazyku umiestnil na krásnom 2. mieste.

Srdečne mu gratulujeme k úspešnému umiestneniu v kategórii žiakov bilingválneho štúdia.

• Okresné kolo v basketbale chlapcov - 3.miesto

• Víťazstvo z obvodného kola basketbalu chlapcov išli naši žiaci obhájiť na okresné kolo do Levíc, ktoré sa konalo dňa 8.2.2023. V silnej konkurencii stredoškolských basketbalistov, ktorí majú v Leviciach silné zázemie, sme obsadili krásne 3.miesto. Našim chlapcom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu a Mgr. Romanovi Hamaliarovi za prípravu. Gratulujeme.

• Krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

• Dňa 1. februára 2024 sa konalo krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Naše gymnázium reprezentovali žiačky Linda Fónodová z 2.B a Bianka Hüvösová z 3. B triedy. Dievčatá si museli zmerať svoje vedomosti s početnou a silnou konkurenciou.

Linda Fónodová v kategórii B získala fantastické 5. miesto a Bianka Hüvösová sa v kategórii A umiestnila na krásnom 6. mieste.

Dievčatám srdečne blahoželáme!

• V ríši čarovného Hontu

• Dňa 2. 2. 2024 sa konala na Gymnáziu v Šahách netradičná hodina regionálnych dejín.

Mgr. Erik Koncz sa dlhodobo venuje téme územného a administratívneho vývoja Hontu od 10. storočia až  po súčasnosť.

Vo svoje prednáške s názvom V ríši čarovného Hontu priblížil žiakom gymnázia zaujímavé udalosti a informácie o regióne, v ktorom žijeme.

• Preventisti aj v Šahách

•

Študenti nášho gymnázia prijali výzvu a zapojili sa do súťaže zverejnenej na webstránke Preventisti.sk.

Ide o súťaž, ktorá je zameraná hlavne na prevenciu voči kyberkriminalite. Študenti, menovite Agata Bolemantová, Tibor Pažický, Denis Kazi, Marek Löffler a Marián Konopka, dostali za úlohu vyhotoviť koncepciu - ako by seniorov v okolí, ale aj celoplošne na Slovensku, pripravili na nebezpečné nástrahy internetu. Ich koncepcia obsadila 2. miesto a zároveň dostali možnosť  túto svoju víziu aj zrealizovať.

Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

• 3. ROČNÍK SÚŤAŽE OLYMPIÁDA KRITICKÉHO MYSLENIA (OKM)

• OKM je postupová súťaž, v ktorej žiaci súťažia okrem online testu s vedomostnými a praktickými úlohami aj v argumentačných rečiach na zadanú tému.

Súťaž prebieha v dvoch vekových kategóriách a troch súťažných kolách.

Školské kolo sa uskutočnilo v utorok 12. decembra v čase od 9:00 h do 12:00 h, 60 minútovým online testom.

Z našej školy sa zapojilo 8 žiakov v obidvoch kategóriách. Žiaci boli testovaní z týchto oblastí: