• Deň európskych autorov sa konal 25.3.2024. Bol to druhý ročník medzinárodnej oslavy európskej literatúry a podpory záujmu o čítanie pod záštitou Národnej agentúry Erasmus +.

IV.B - Tipni si, na akom si predstavení (divadelné scénky)

V.B - Kvíz z európskej literatúry, Čitáreň (aktívne čítanie), Záložka (nechaj odkaz v niekoho obľúbenej knihe), Preklad textu z/do anglického jazyka

Užili sme si tento deň zameraný na motiváciu mladých ľudí viac čítať. Európska komisia nás svojou výzvou inšpirovala zorganizovať zážitok spojenia kníh a vzdelávania a objavovať európsku literatúru v celej jej jazykovej a kultúrnej pestrosti.

• Uspeli sme v okresnom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín

• 21.marca 2024 sa v Leviciach konalo okresné kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Našu školu reprezentovali tri žiačky. Všetky získali pódiové umiestnenia a dve postup do vyššieho kola súťaže.

Umiestnenie:

Bianka Hüvösová /3.B/ - 1.miesto (poézia)

Sára Silvia Dobosová/2.B/ - 2.miesto (próza)

Rita Bicskeyová /3.B/  - 3.miesto (poézia)

Dievčatám srdečne blahoželáme! Bianke a Sáre držíme palce v krajskom kole.

• Úspešné krajské kolo Biologickej olympiády

• Dňa 20.3.2024 a 21.3.2024 sa konalo krajské kolo Biologickej olympiády v Nitre. Naše žiačky sa zúčastnili olympiády v dvoch katergóriách. V kategórií A pre 3. a 4. ročník gymnázia reprezentovali našu školu Veronika Štefaneková a Rita Bicskeyová. Veronika obsadila 4.miesto a stala sa úspešnou riešiteľkou a Rita skončila na vynikajúcom 3. mieste.

V kategórií B pre 1. a 2. ročník gymnázia sa zúčastnili Lara Šomlová a Eszter Horváth. Obe boli úspešnými riešiteľkami, Lara obsadila 4.miesto a Eszter sa umiestnila na vynikajúcom 3.mieste.

Gratulujeme k dosiahnutým úspechom a ďakujeme za reprezentáciu školy.

• eTwinning projekt

• SLOVENSKO  - BELGICKO - GRÉCKO - POĽSKO - ŠPANIELSKO

Náš tretí medzinárodný eTwinning projekt prebieha v spolupráci žiakov II.B a žiakov Belgicka, Grécka, Poľska    a Španielska. Téma nášho projektu je veľmi kreatívna. Píšeme spoločne príbehy v anglickom jazyku.

Po skončení projektu vám umožníme nahliadnuť do nášho sveta magických príbehov.

• Krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku

• Richard Cserman (4.B) sa v krajskom kole Olympiády v anglickom jazyku umiestnil na krásnom 2. mieste.

Srdečne mu gratulujeme k úspešnému umiestneniu v kategórii žiakov bilingválneho štúdia.

• Okresné kolo v basketbale chlapcov - 3.miesto

• Víťazstvo z obvodného kola basketbalu chlapcov išli naši žiaci obhájiť na okresné kolo do Levíc, ktoré sa konalo dňa 8.2.2023. V silnej konkurencii stredoškolských basketbalistov, ktorí majú v Leviciach silné zázemie, sme obsadili krásne 3.miesto. Našim chlapcom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu a Mgr. Romanovi Hamaliarovi za prípravu. Gratulujeme.

• Krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

• Dňa 1. februára 2024 sa konalo krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Naše gymnázium reprezentovali žiačky Linda Fónodová z 2.B a Bianka Hüvösová z 3. B triedy. Dievčatá si museli zmerať svoje vedomosti s početnou a silnou konkurenciou.

Linda Fónodová v kategórii B získala fantastické 5. miesto a Bianka Hüvösová sa v kategórii A umiestnila na krásnom 6. mieste.

Dievčatám srdečne blahoželáme!

• V ríši čarovného Hontu

• Dňa 2. 2. 2024 sa konala na Gymnáziu v Šahách netradičná hodina regionálnych dejín.

Mgr. Erik Koncz sa dlhodobo venuje téme územného a administratívneho vývoja Hontu od 10. storočia až  po súčasnosť.

Vo svoje prednáške s názvom V ríši čarovného Hontu priblížil žiakom gymnázia zaujímavé udalosti a informácie o regióne, v ktorom žijeme.

• Preventisti aj v Šahách

•

Študenti nášho gymnázia prijali výzvu a zapojili sa do súťaže zverejnenej na webstránke Preventisti.sk.

Ide o súťaž, ktorá je zameraná hlavne na prevenciu voči kyberkriminalite. Študenti, menovite Agata Bolemantová, Tibor Pažický, Denis Kazi, Marek Löffler a Marián Konopka, dostali za úlohu vyhotoviť koncepciu - ako by seniorov v okolí, ale aj celoplošne na Slovensku, pripravili na nebezpečné nástrahy internetu. Ich koncepcia obsadila 2. miesto a zároveň dostali možnosť  túto svoju víziu aj zrealizovať.

Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

• 3. ROČNÍK SÚŤAŽE OLYMPIÁDA KRITICKÉHO MYSLENIA (OKM)

• OKM je postupová súťaž, v ktorej žiaci súťažia okrem online testu s vedomostnými a praktickými úlohami aj v argumentačných rečiach na zadanú tému.

Súťaž prebieha v dvoch vekových kategóriách a troch súťažných kolách.

Školské kolo sa uskutočnilo v utorok 12. decembra v čase od 9:00 h do 12:00 h, 60 minútovým online testom.

Z našej školy sa zapojilo 8 žiakov v obidvoch kategóriách. Žiaci boli testovaní z týchto oblastí:

2. Sebastián Dombai

Krajské kolo súťaže sa uskutoční dňa 19.03.2024.

• Olympiáda v nemeckom jazyku

•

18.januára 2024 sme sa zúčastnili okresného kola Olympiády v nemeckom jazyku v kategórii 2B.

Sebastián Dombai obsadil 4.miesto a Natália Kluková 5.miesto

Zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu a gratulujeme.

• Spolupráca pokračuje

• Aj napriek nepriaznivým podmienkam na cestách v stredu 17.1.2024 si naši studenti splnili svoj sľub a vybrali sa navštíviť a podporiť Patriotov Levice. Náš obľúbený basketbalový tím úspešne zdolal v prestrelke Inter Bratislava. Ďakujeme za zážitok.

Fotky: Patroti Levice

• Decembrová beseda s Patriot Levice

• Dnes sme u nás privítali vzácnych hostí z basketbalového tímu Patrioti Levice. Témou besedy bola motivácia a na otázky nám odpovedali hráči Ben Kováč a Rob Howard. Besedu viedli študenti našej školy v anglickom jazyku.

Pozvánku na besedu tiež prijala úspešná podnikateľka Janina Jančij, absolventka našej školy.

Ďakujeme veľmi pekne Janina a Patrioti Levice

• Deň otvorených dverí vyvolal záujem

• Deň otvorených dverí sme organizovali pre záujemcov o štúdium dňa 12.12.2023. Do našej školy zavítali žiaci základných škôl a ich rodičia nielen zo Šiah, ale aj z okolitých miest a obcí. Účastníkom DOD sme predstavili náš školský vzdelávací program, medzinárodné projekty, ukázali sme im priestory školy, triedy a odborné učebne s modernými učebnými pomôckami, pochválili sme sa unikátnymi anglickými učebnicami a literatúrou. V chemickom laboratóriu sa predviedli naši žiaci svojimi prírodovednými zručnosťami. Tohtoročná účasť bola opäť bohatá. Ďakujeme za návštevu a už teraz sa tešíme na nových žiakov  v školskom roku 2024/2025.

• Opäť pomáhame ...

• Naša škola sa vďaka chápavým a empatickým žiakom aj tento rok zapojila do krásneho projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ ktorého cieľom je potešiť na Vianoce našich seniorov v domovoch dôchodcov po celom Slovensku. Ďakujeme za túto dobrovoľnú a dobročinnú aktivitu všetkým, ktorí sa zapojili.

• Zenit v programovaní

• Dňa 23.11.2023 sa Agata Bolemantová a Tibor Pažický, žiaci 4. ročníka, zúčastnili krajského kola Zenitu v programovaní. V kategórii A uspela Agata, skončila na 4.mieste a stala sa úspešnou riešiteľkou. Tibor vybojoval pekný výsledok a skončil na 12.mieste. Gratulujeme Agate a Tiborovi k peknému úspechu! Na súťaž ich pripravil Dávid Petrezsél.