• História školy

• Mesto Šahy bolo založené pri obchodnej ceste medzi Baltickým a Stredozemným morom na dolnom toku rieky Ipeľ, stalo sa strediskom Hontianskej župy.
          Gymnázium bolo v Šahách otvorené 4.septembra 1913, kedy boli otvorené dve triedy a zapísaných 95 žiakov. V roku 1919 československá správa zriadila 4 nižšie triedy gymnázia a 4 vyššie triedy boli povolené privátnou formou.

V marci 1945 bolo zriadené Štátne gymnázium v Šahách a v školskom roku 1945-46 sa konali aj maturitné skúšky.

V roku 1948 si študenti vytvorili Školskú radu, ktorá vydávala časopis Nový študent a boli vytvorené literárne, športové a záujmové krúžky.

V šk. roku 1946/47 bola na žiadosť rodičov vytvorená reálna vetva gymnázia.

V roku 1954 sa vytvorila jedenásťročná stredná škola a v roku 1968 sa opäť otvorilo gymnázium.

Od roku 1996 sa gymnázium rozšírilo o triedy 8- ročného gymnázia so zameraním na cudzie jazyky.

Od roku 2014 sa gymnázium rozšírilo o triedy 5- ročného gymnázia s bilingválnou formou štúdia so zameraním na prírodovedné predmety.